Opis sytuacji reduty ordona

Pobierz

Mówi o bohaterskiej postawie żołnierzy Rzeczypospolitej, a także o tragizmie sytuacji, w jakiej się znajdują.Reduta Ordona - interpretacja Wiersz relacjonuje prawdziwe wydarzenia, mające miejsce w Warszawie w roku 1831.. Na dzisiejszych zajęciach będziemy analizować i interpretować utwór ważny dla społeczeństwa polskiego, a mianowicie "Redutę Ordona" A. Mickiewicza.Adam Mickiewicz, Reduta Ordona.. Utwór rozpoczyna się od porównania sił polskich i rosyjskich.. X Śmiertelne żniwo kuli.. W rozwinięciu: opisz miejsce zdarzenia, opisz wygląd postaci.. Ekranizacja powieści Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego.. Tytułowy bohater Ordon to postać historyczna.. Jego rzekomą śmierć opisał Adam Mickiewicz w swoim wierszu "Reduta Ordona".Reduta Ordona - Opis sytuacji lirycznej.. Bohater Bernard Zygier recytuje .Reduta Ordona czyni wrażenie stenogramu poetyckiego, stenogramu, jaki wyrywa milczeniu i ocala określone ogniwo opowiadanej historii, która była przed i która będzie po.. Kontekst jego powstania, a więc czas silnych represji nałożonych po powstaniu listopadowym, sprawia, że można odczytywać go nie tylko jako pochwałę i próbę uwiecznienia wielkiego poświęcenia synów narodu, ale także próbę zachęcenia do kontynuowania walki i stawiania oporu nieprzyjacielowi.Oddziały Rosjan miały przewagę liczebną.. "Reduta Ordona" jest wierszem o charakterze epickim, który odnosi się do wydarzeń historycznych..

Upadek reduty.

Uświadomienie uczniom celów lekcji.. Podmiot liryczny opisuje przytłaczającą przewagę wroga, niezmierzone zastępy poddanych cara, którzy na jedno jego skinienie gotowi są oddać swe życie.. 29 lutego 2020 0 Przez admin Lekcja języka polskiego, na której Bernard Zygier recytował Redutę Ordona była momentem przełomowym w świadomości patriotycznej Marcina Borowicza oraz jego kolegów.Jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był .Reduta Ordona.. 2011-05-10 17:59:53 "Reduta Ordona " - Sporządź opis sytuacji 2013-05-28 17:22:23 odpowiedz na pytania "reduta ordona " 2014-09-19 09:33:11Przeczytaj interpretację tekstu i tłumaczenie na język polski.Fragment filmu obyczajowego z 2000 roku w reż. Pawła Komorowskiego.. zaprezentuj zdarzenie tak, jakbyś był jego naocznymX Opis wojsk rosyjskich.. W klasie nastąpiła grobowa cisza.. Z reduty została tylko czarna bryła ziemi, mogiła bohaterów, którzy oddali życie dla ojczyzny, składając ofiarę największą z możliwych.Reduta Ordona - wszystko, co powinieneś wiedzieć o utworze Rodzaj literacki: liryka Gatunek literacki: wiersz, poemat opisowo-refleksyjny (łączący cechy epiki i liryki) Epoka: romantyzm Czas akcji: 6 września 1831 r. Miejsce akcji: Wola, Warszawa Narrator: Stefan Garczyński - adiutant generała Jana Umińskiego, dowodzący obroną Warszawy..

X Wysadzenie reduty przez Ordona.

Najeźdźcy mają znaczną przewagę liczebną i zbrojną, jednak Polacy nie poddają się i walczą do ostatniej kropli krwi.. Recytacja "Reduty Ordona" skojarzyła mu się z opowieścią Szymona Nogi sprzed lat, gdzie mówił on o zabitym powstańcu.. "Reduta Ordona" pokazuje niezwykłe bohaterstwo i odwagę Polaków podczas obrony Warszawy w czasie powstania listopadowego.. Obecnie obszar ten znajduje się na Ochocie, w pobliżu granicy z Wolą.Reduta Ordona - interpretacja utworu.. Postawa i zachowanie wroga - wojsk moskiewskich - zostały przedstawiony bardzo krytycznie, przez stosowanie licznych epitetów o zabarwieniu negatywnym (lawa błota, robactwo, sępy czarne).mała34711 "Reduta Ordona" - Sporządź opis sytuacji.. Moskale pewnie zaatakowali redutę Ordona, ponieważ mieli bardzo dużą przewagę.. X Rozpaczliwa obrona Polaków.. (336)"Reduta Ordona" nosi podtytuł "Opowiadanie adiutanta" i jest plastycznym, dynamicznym opisem bitwy, która miała miejsce w Warszawie we wrześniu 1931 roku podczas powstania listopadowego.. X WspólnaReduta Ordona - Motyw śmierci Motyw śmierci - cały utwór jest opisem bitwy, przez cały w wierszu przewijają się obrazy śmierci i zniszczenia..

X Wygląd reduty X Upadek reduty.

Nacierały na redutę Ordona - "białą, wąską, zaostrzoną".. Darmowe, opracowane, pełne teksty lektur, e-booki, audiobooki i pliki DAISY na wolnej licencji.. W czasie powstania listopadowego w 1831 roku w czasie obrony Warszawy dowodził baterią artylerii w forcie nr 54, który został wysadzony w powietrze.. Wysadzenie fortu przez Ordona.. Jako powstaniec walczył w kilku bitwach, za co został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.Adam Mickiewicz ukazuje w "Reducie Ordona" krajobraz bitewny podczas potyczki wojsk polskich i rosyjskich, a przy tym akcentuje ich nierówną walkę.. Był w szoku.. Moskale atakują redutę, której bronią polscy żołnierze.. Opisuje również bohaterstwo niewielkich oddziałów .Reduta Ordona - wiersz Adama Mickiewicza powstały w 1832 w Choryni k. Kościana [1] [2] [3] (druga redakcja - w Dreźnie ).. Wspólna mogiła.. Ordon wykazał się zimną krwią i dumą nie poddając swojej reduty wrogowi.Julian Konstanty Ordon (16 października 1805 we Lwowie - 15 stycznia 1887) - polski wojskowy.. X Spustoszenie oddziału spowodowane wybuchem granatu.. (PR, 28.02.2015).Opis sytuacji We wstępie: przytocz okoliczności zdarzenia wskaż miejsce, czas, wymień uczestników, podaj przyczyny.. NauczycielBóg wysadzi tę ziemią, jak on swą redutę — opinia o wysadzeniu reduty nr 54 przez Ordona była długo kwestią bezsporną..

... Pan Tadeusz opis sytuacji polowania na niedźwiedzia.

Ordon, widząc że reduta jest stracona, podejmuje się desperackiego czynu.. Zygier zaczął recytować "Redutę Ordona".. Strzelano celnie, a efektem była śmierć nacierających.Recytacja "Reduty Ordona" przez Zygiera - opis lekcji języka polskiego w "Syzyfowych pracach".. X Działania atakujących żołnierzy.. muszę sporządzic opis sytuacji na podstawie utworu Adama Mickiewicza "Reduta Ordona" i nie bardzo wiem jak się za to zabrac.Reduta padła, polski generał oglądając przez lunetę wypatruje Ordona, dowódcę fortu.. Ten bohaterski czyn może nie przysporzył Polakom zwycięstwa, lecz na pewno zasługuje na podziw.. X Wygląd reduty X Walka.. Upadek reduty.. Sytuacja liryczna - adiutant opisuje nam pole bitwy, na którym ścierają się Moskale i powstańcy.. Jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami podczas powstania listopadowego , we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54 , gdzie dowódcą artylerii był Julian Ordon .Recytacja "Reduty Ordona" przez Zygiera - opis lekcji języka polskiego w "Syzyfowych pracach".. Dzieło fortyfikacyjne znajdowało się na ówczesnym południowym krańcu zachodniego przedpola Warszawy.. X Wspomnienie wcześniejszych walk.. Pierwszą rysą w tym rycerskim rapsodzie było zjawienie się żywego Ordona, który po długiej tułaczce na obczyźnie zjawił się w kraju i począł sam pogłoski o swym czynie i zgonie prostować i za każdym razem szczegóły odmiennie przedstawiać.Opis przeżyć wewnętrznych Marcina Borowicza podczas recytacji Reduty Ordona przez Zygiera.. Huk i błysk, wysadził ją wraz z Moskalami.. Proszę o pomoc.. Polacy dysponowali zaledwie sześcioma oddziałami, nie brakowało im jednak odwagi do walki.Reduta Ordona jest poematem o charakterze opisowo- refleksyjnym.Napisany został przez Adama Mickiewicza po upadku powstania listopadowego.Wiersz ten został napisany na podstawie opowiadania adiutanta, przyjaciela poety- Stefana Garczyńskiego, który brał udział w powstaniu, w obronie jednego z fortów na warszawskiej Woli.Wysłuchanie muzycznej aranżacji tekstu Reduty Ordona Adama Mickiewicza.. Nauczyciel na początku nie informuje uczniów o autorze tekstu utworu.. Prowadzący puszcza piosenkę od 00:50 sekundy.. Zostały porównane do sępów i błota.. Giną poddani cara, którzy, posłuszni jego rozkazom, idą, by go rozweselić, giną setkami w ponurym tańcu śmierci.6.. Dostrzega go, gdy ten ze świecą rzuca się do prochowni i wysadza zapas prochów.. X Podbój świata w imię cara.. Tłumaczy, że w puste pola mają za zadanie wpisać słowa usłyszane w piosence.. Zygier jednak kontynuował..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt