Opisz krótko przystosowanie fenka do życia na pustyni gorącej

Pobierz

Fenka różni od innych lisów to, że nie ma gruczołów piżmowych i że żyje w stadach.Fenek pustynny - przystosowanie do życia na pustyni.. Charakterystyczne są dla nich znaczne amplitudy dobowe temperatury, stały deficyt .pustyni gorącej Cechy klimatu pustyni gorącej i pustyni lodowej Tylko cechy klimatu pustyni lodowej Na podstawie dodatkowych źródeł wiedzy opisz krótko przystosowanie wybranego gatunku zwierząt do życia na pustyni gorącej.. Ze wszystkich pustynnych zwierząt najlepiej przystosowane do życia w warunkach suszy są skoczki i szczuroskoczki.. Natomiast w czasie burzy piaskowej wszystkie wielbłądy kładą się jeden obok drugiego opasając ciasnym kręgiem młode.. Zwłaszcza wiele jest różnych gatunków jaszczurek i węży.. Na krótko powstają szerokie i kręte rzeki, a płynąca w nich woda zmienia ukształtowanie terenu.Jako dom lis potrzebuje dziury, a temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna być wysoka, ponieważ fenek służy do życia na gorącej pustyni.. W tym miejscu zakładają wioskę.Zwierzęta pustyni musiały przystosować się do życia w trudnych warunkach, szczególnie nauczyć się gospodarowania niskimi zasobami wody.. Głównym zajęciem Koczowników (zwanych również Beduinami) jest hodowla wielbłądów, owiec i kóz.. Gryzonie te mogą nie pić wcale, ponieważ wystarcza im woda pochodząca z przemiany materii.Przystosowania wielbłąda na pustyni -posiadanie garba -specyficzna budowa układu moczowego (długie pętle Henlego pozwalają na dużą oszczędnosc wody) -może zamykać i otwierać nozdrza (dzieki temu np. w czasie burzy piaskowej piasek nie dostaje sie do ukladu oddechowego) -specjalna budowa kończyn (dzieki temu nie zapada sie w piasek) -dlugie rzęsy i półprzezroczyste powieki .Nie mniej jednak, istnieją przedstawiciele wielu gatunków zwierząt, które idealnie przystosowały się do życia w wysokich temperaturach, ze znikomym dostępem do wody i pustynią spaloną słońcem..

...Mieszkańcy pustyni prowadzą osiadły lub wędrowny tryb życia.

podaj przystosowanie wielbłąda do życia na pustyni 2010-03-21 20:17:04; Przystosowanie do życia na pustyni 2010-03-20 08:57:24; Opisz przystosowanie ssaków do życia w różnych środowiskach 2009-03-02 15:16:04; Opisz przystosowanie .Na gorących pustyniach od czasu do czasu (zwykle raz w roku, ale czasami raz na kilka lat) padają obite, ulewne deszcze.. Sahara, największa gorąca pustynia na Ziemi, rozciąga się w Północnej Afryce po obu stronach zwrotnika Raka.Pustynia - teren o dużej powierzchni, pozbawiony zwartej szaty roślinnej wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza, co sprawia, że parowanie przewyższa ilość opadów.Na gorących pustyniach temperatury przekraczają nawet 50 °C, nocą zaś spadają do 0 °C.. Wielbłądy doskonale czują się w warunkach pustynnych, do których są bardzo dobrze przystosowane.Przystosowanie do życia na pustyni Rozdaj lub wyświetl (z prezentacji) zdjęcia przedstawiające Algierczyków, w tym Tuaregów, i algier-skich miast i przyrody.. Pada prawie wyłącznie śnieg.. 2 Tomek Marcin Krzysiek Zosia Ania Występują bardzo niskie opady.. Zwróć szczególną uwagę na sposoby przystosowania do życia na pustyni i w gorącym klimacie.Przykładowe rozwiązanie dla skoczka pustynnego i fenka: Do głównych przystosowań skoczka pustynnego do życia na pustyni należy zaliczyć: - zdolność wykorzystania wody zawartej w pożywieniu, dzięki bardzo oszczędnej gospodarce wodnej jego organizmu;Na nocne łowy wylatują także sowy oraz nietoperze..

Na pustyniach występują też ssaki.Opisz krótko przystosowanie zwierząt do życia w tundrze.

Pustynne przystosowania.. Żywi się gryzoniami, owadami, ptakami, jajami i królikami.. Jego wielkie uszy służą do regulacji temperatury ciała ,dzięki temu powierzchnia zwiększa się powierzchnia ciała , co pomaga w utrzymywaniu stałej temperatury ciała nawet podczas największych upałów.Opisz krótko przystosowanie wybranego gatunku zwierząt do życia na pustyni gorącej xDelfinox .. Fenek ma duże i silnie ukrwione uszy,dzięki czemu wysoka temperatura ciała jest stale zbijana.Dodatkowo Fenki prowadzą nocny tryb życia,co ułatwia im zdobywanie pokarmu(m.in.różnego rodzaju robaków).. Polub to zadanie.. Występuje na suchych i pustynnych terenach Półwyspu Arabskiego i północnej Afryki.Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary.Osiąga 30-40 cm długości, samce ważą ok. 1,5 kg, samice ok. 0,8 kg.Nawet nerki ma fenek przystosowane do życia na pustyni: może się obejść bez wody, wystarcza mu ta zawarta w wilgotnym pokarmie.. Przykładowe rozwiązanie dla skoczka pustynnego: Skoczek pustynny wykształcił szereg dostosowań, które umożliwiają mu życie na pustyni gorącej.Od tysięcy lat wielbłądy są niezbędne do życia mieszkańcom pustyni..

2012-02-26 08:34:16W związku z tym na pustyniach są stosunkowo liczne.

Zdecydowana większość z szacowanej na 1,4 miliona sztuk obecnej populacji wielbłądów dwugarbnych jest udomowiona.Wielbłądy są silnymi zwierzętami przystosowanymi do życia na piaszczystym terenie: mają grubą skórę na kolanach, szerokie kopyta-dzięki nim nie zapada się na pustyni w sypki piasek.. Gdy słońce wschodzi, życie na pustyni zamiera.Drapieżniki, takie jak jaszczurki, węże, szakale, lisy i ptaki drapieżne, są na pustyni dość pospolite.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Poproś dzieci o omówienie zdjęć, uzupełniaj wypowiedzi korzystając z opisów.. 2013-05-14 15:52:43 Wymień przystosowania fenka do życia na pustyni 2017-03-14 19:00:25 Jakie przystosowania do życia na pustyni ma lis fenek?. Pilne !. Wiele pustyń należy do najgorętszych miejsc na Ziemi.. Fenek - ciekawostki.. Wykształciły one takie sposoby zachowania się, dzięki którym ograniczają ilość zużywanej wody, np. najgorętsze godziny dnia spędzają pod ziemią, a na powierzchnię wychodzą na żer.Przystosowanie zwierząt do życia na pustyni.. Znane są także żółwie pustynne.. Istnieją doniesienia o wspinaczce fenka na palmy daktylowe w poszukiwaniu owoców, ale eksperci uważają je za mało prawdopodobne chyba, że gałęzie są na tyle nisko, że maleńki fenek mógłby do nich dosięgnąć.Przystosowanie zwierząt i roślin do życia na pustyni i w tundrze..

Ptaki często odwiedzają półpustynie i pustynie, ale żyją na obrzeżach, gdzie łatwiej o pokarm i wodę.

fot. Shutterstock Skoczny monogamista.. Długie uszy - mierzące nawet do 15 centymetrów - są jedną z wielu cech adaptacyjnych fenka do życia w suchym, gorącym środowisku.. Pustynne doliny szybko wypełniają się rwącą wodą.. Ci, którzy zdecydowali się kupić "żywą zabawkę", powinni pamiętać, że jest to bardzo drogie (obecnie minimalna cena to 65 000-70 000 rubli) i wymaga dużej opieki.Długość życia: do 14 lat w niewoli; Fenek (Vulpes zerda).. Średnia .Sahara (z arab.. Beduini potrafią znaleźć na pustyni miejsce, w którym kopia głęboką studnię i uzyskują dostęp do wody gruntowej.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. łatwe .. Polub to zadanie.. Charakte­rystyczny dla lisów dobry słuch pozwala mu na dokładne lokalizowanie zdobyczy, a duże małżo­winy uszne umożliwiają wypromieniowywanie nadmiaru ciepła i chłodzenie ciała.Fenek pustynny, fenek (Vulpes zerda), lis pustynny - gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae).. Urocza, cętkowana jaszczurka z rodziny frynosomowatych, zwana frędzlopalczyk to tancerz na pustynnym piasku.Przyporządkuj opis (pustynia gorąca , pustynia lodowa) a) niskie opady b) duża różnica temperatur między dniem A nocą 2 na podstawie dodatkowych źródeł informacji opisz krótko przystosowanie fenka do życia na pustyni gorącej Daje najWIELBŁĄDY JAKO PRZEDTAWICIELE ZWIERZĄT ŻYJĄCYCH NA PUSTYNI Wielbłądy jednogarbne zwane dromaderami występują na pustyniach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie żyje w stanie udomowionym lub półdzikim.. Baktriany, które są silniejsze, idealnie nadają się do przewożenia ładunków.. Drugi szczyt nocnej aktywności występuje przed świtem.. صحراء‎ ṣaḥrā' - "pustynia") - strefa pustynna położona w północnej Afryce.Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi (ma 9 064 300 km²), rozciągająca się na 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego.Na podstawie dodatkowych źródeł wiedzy opisz krótko przystosowanie wybranego gatunku zwierząt do życia na pustyni gorącej.. Inne są niewyobrażalnie zimne, jak lodowe pustynie Antarktydy i Arktyki, gdzie opady są niewiele większe niż na Saharze..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt