Jak powstał świat według mitologii nordyckiej

Pobierz

Wsród nich byli tak zwani tytani, a tu pierwszym był Okeanos - bóg olbrzymiej rzeki opływającej ziemię.Nie ważne, jak wiele różnych głosów w tej sprawie się pojawia, zdecydowana większość, jak nie wszystkie, opowiadają o dwóch przeciwstawnych siłach.. Zobacz jak wyglądał początek.. Z tej pary prarodziców narodziły się kolejni bogowie.. Według mitologii świat powstał z Chaosu.. Na podstawie J. Parandowskiego: Na początku istniał tylko Chaos, a z niego wyłoniła się pierwsza para bogów - Uranos i.. Jak starożytni Grecy wierzyli, że powstał świat.. Krainą tą rządził olbrzym Surt, który swoim gorącym oddechem potrafił stopić wieczną zmarzlinę Ginnungagap.. Skóra i wspaniałe włosy przemieniły się w trawy oraz lasy.. Z kolei pot stał się kroplami deszczu oraz poranną rosą.. Z tegoż wyłoniły się dwa bóstwa - Uranos i Gaja.. Na początku powstały dwa bóstwa: Uranus - Nie-bo i Gaja - Ziemia, które dały początek wielu pokoleniom bogów.Tezcatlipoca rządził pierwszym Słońcem, które trwało przez 676 lat.. Świat według Greków powstał z Chaosu.. Na początku była tylko pustka; była tylko ciemność ….. W mitologii nordyckiej świat powstał na granicy królestwa mrozu Niflheim i królestwa ognia Muspelheim.. Mitologia nordycka - streszczenie Mitu o stworzeniu świata.. Jest także oszustem, bogiem złodziei, prawdopodobnie odpowiedzialnym za śmierć Baldera..

Jak powstał świat według mitologii greckiej?

Bogowie odgrodzili Midgard od Jotunheimu - krainy olbrzymów.Według Saxo Grammaticus, Hod (Hother) zrobił to sam; inni obwiniają Lokiego.. Jego krew dała początek morzom, kości - górom, włosy - krzewom, drzewom i trawom, mózg -chmurom, a czaszka posłużyła za budulec niebios.. Nie można ich nazwać dobrą i złą, są neutralne, a żadna z nich nie jest w stanie samodzielnie stworzyć świata, dlatego siły te muszą ze sobą współpracować.. Na samym początku istniały jedynie dwie krainy Muspell (świat ognia i płomieni) i Niflheim .W artykule opisane zostało powstanie świata oraz najważniejsi bogowie nordyckiego panteonu, a także Zmierzch Bogów - największa bitwa w historii nordyckiej mitologii, która pochłonęła życie mieszkańców dziewięciu krain i zniszczyła cały świat, który odrodzi się jako nowe, lepsze miejsce.Mit o stworzeniu świata Miejscem akcji jest Ginnungagap - otchłań wypełniona lodem.. Pomysł stworzenia Ziemi podsunął Bogu diabeł, który sam tego nie mógł wykonać.Jego ręce i nogi stworzyły wschód, zachód, północ, południe.. Kształtowały się nowe lądy, powstawały morza i rzeki, zaświeciło słońce, wyrosły drzewa, a na ziemi pojawiły się zwierzęta.. - Na podstawie J. Parandowskiego: Na początku istniał tylko Chaos, a z n - Pytania i odpowiedzi - Język polskiodpowiedział (a) 26.09.2010 o 16:07..

Loki to gigant w mitologii nordyckiej.

Kim był Perun i jaką rolę odegrał w tej legendzie.. Zanim przejdę bezpośrednio do tego jak w mitologii nordyckiej zostało przedstawione stworzenie świata powinnam chyba zaznaczyć, że nordycki świat podzielony jest na 9 części zawieszonych na różnych gałęziach drzewa życia - Yggdrasill'u.. Według mitologii na początku był chaos a później został stworzony świat tak jak w biblii z niczego.Mitologię grecką otwiera mit o stworzeniu świata.. Zobacz film i poznaj Pangu oraz co z tym wszystkim wspólnego ma jajko.. Krew zmieniła się w rzeki.. Polub to zadanie.. W judaizmie, chrześcijaństwie i islamie cały świat został powołany do istnienia; Niflheim Kraina Mgły w mitologii nordyckiej królestwo lodu i zimna, a włada nim bogini Hel, córka Lokiego.. Filmy.. Cały wszechświat powstał z ciała Pangu.W szkole na lekcjach uczymy się historii powstania świata według mitologii, niestety nie ma mowy o powstaniu według Słowian.. Po Uranosie na tronie świata zasiadł Kronos i jego żona Reja i oboje rządzili światem.JAK POWSTAŁ ŚWIAT?. W Eddzie poetyckiej te dwa światy są źródłem zagrożenia, prowadzą nawet do zguby.Ważne miejsce w mitologii nordyckiej pełniło drzewo kosmogoniczne zawierające dziewięć światów tworzących trzy warstwy światopoglądu dawnych German - Niebo, Ziemię i Niflheim (Świat zmarłych, odpowiednik chrześcijańskiego piekła).Wraz z rozwojem boskiej rodziny rozwijał się świat..

2.77K subscribers.Jak powstał świat według mitologii greckiej?

ZapraszamBogowie cisnęli zwłoki praolbrzyma do czeluści.. Owa istota ludzka była bezbronna w porównaniu z dzikimi zwierzętami i w ogóle do nich nie podobna.. Poniżej pustki leżało południowe królestwo pełne ognia, żaru i gorąca - Muspell.. Dotychczas nie odnaleziono pisanych źródeł, poza Księgą Welesa o niepewnej autentyczności.Jak wszyscy Asgardczycy; powszechnymi w wielu religiach i mitologiach miała powołać świat i ludzi do istnienia.. Z lodowców tych powstały zatrute wody Helheim - kraina ciemności, mgieł i zamieci.9 Światów według starożytnej mitologii nordyckiej.. Co ciekawe, chińskie mity są bardzo podobne to mitologi nordyckiej.SUBSKRYBUJ h.Opis powstania świata na podstawie mitologii skandynawskiej.. Były to światy przeciwnych elementów.. Na wschód od lodowej krainy leżała kraina ognia - Muspelheim.. Powstało drugie Słońce, rządzone przez Quetzalcoatla, który z kolei wyrzucony przez Tezcatlipokę i zmieciony potężnym huraganem.Zachowany z Polski mit pochodzi z ziemi sieradzkiej i spisany został w 1898 roku : Na początku nic nie było poza niebem i morzem, Bogiem, który płynął łodzią i diabłem wyłaniającym się z piany morskiej, który przysiadł się do Boga.. W końcu, gdy oba światy rozszerzyły się .Niflheim, Jötunnheim i Muspelheim tworzyły razem Utgard - świat zewnętrzny.. Sylwia.. O tym opowiada ta historia..

Cały świat budził się do życia.

Deutsch Español .Jak powstał świat ?. Był stworzycielem świata nieba i ziemi, a także człowieka.. przez Piotr Chodak 29 czerwca 2018. przez Piotr Chodak.. Piotr Chodak CHINY to LUBIĘ.. Słowiański mit o stworzeniu świata występował w folklorze i nadal występuje w zbliżonych formą podaniach, na znacznym obszarze od Bułgarii, poprzez Ukrainę aż do obszarów Polski wschodniej.. Wierzenia / Kultura Arnor Legenda mówi, ze na samym początku, zanim powstała ziemia nie istniało nic poza niezgłębiona przepaścią ziejąca pustkaą (Ginnugagap), nad którą leżało mroczne królestwo pełne mgieł i zimna Niflheim.. Ta sceneria zdecydowanie, przypomina krajobraz Islandii, gdzie z.Według pewnych podań, człowiek został stworzony przez Prometeusza, jednego z tytanów.. Według mitologii Midgard powstał na styku przeciwstawnych światów wody i ognia.. W .Według filozofów świat powstał z wody, ognia i ziemi.. Potem, niespodziewanie i z niczego, z tej pierwotnej pustki powstały dwa dziwne światy: jeden z ognia i drugi z lodu.. Jednak Odyn nie był pierwszy na świecie.. Ale za to przypominała z wyglądu Bogów, chociaż nie miała takiej siły jak oni.Stworzenie świata według chińskiej mitologii.. Na południe od Ginnungagapu leżało Muspellheim - kraina ognia władana przez Surtra - giganta ognia, który swoim gorącym oddechem topił lody Ginnungagap.. Tak to z ciała Ymira powstał Midgard - świat ludzi.. To niezwykle stary mit tradycji wedyjskiej.. Quetzalcoatl obalił Tezcatlipokę i świat został pożarty przez jaguary.. Jego zęby i kości z czasem stały się podziemnymi minerałami.. Ulepił go w chacie położonej niedaleko miasta Panopeus.. Zaczęli rozszerzać się powoli, ale zdecydowanie.. Odyn jest najstarszym i najpotężniejszym skandynawskim bogiem.. Na początku nie było ziemi ani morza.mitologia nordycka - mit o stworzeniu świata..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt