Metody fizyczne utrwalania (konserwacji) żywności

Pobierz

• Pojęcie konserwowania żywności oznacza metody, które mają na celu: 1. zachowanie i utrzymanie żywności w niezmienionym stanie poprzez zabezpieczenie jej przed niekorzystnym wpływem czynników chemicznych (utlenianie), fizycznych (temperatura, światło) lub biologicznych (mikroorganizmy).. Stosuje się ją przede wszystkim do utrwalania warzyw,.. Ogólnie podzielić je można na metody: chemiczne, fizyczne, mechaniczne oraz termiczne.. Pozwala zniszczyć drobnoustroje, zachowując niemal nie zmieniony smak potraw.Mimo rozwoju nowych technologii ludzie nadal chętnie wykorzystują stare sposoby utrwalania żywności, które są jednymi z korzystniejszych, ponieważ nie powodują dużych zmian w składzie odżywczym produktu spożywczego.. Jest to utrwalanie surowców roślinnych przeznaczonych do spożycia (np. kapusty, ogórków, grzybów) oraz na paszę (kiszonki), poprzez wytwarzający się kwas mlekowy (1% - 1,5%) w wyniku fermentacji mlekowej.Żywność utrwala się w różny sposób.. Powoduje to zahamowanie wzrostu bądź niszczenie drobnoustrojówKonserwacja żywności - 2.. Wysoka temperatura.najpopularniejszą metodą biologicznej konserwacji żywności jest zakwaszanie, czyli popularnie mówiąc, kiszenie.. •metody fizyczne, •metody biologiczne (mikrobiologiczne), •metody chemiczne, •metody mieszane - łączenie dwóch lub trzech wymienionych metod..

Metody fizyczne utrwalania żywności.

.Polegają na utrwaleniu produktów za pomocą różnych konserwantów.. Literatura: Szymański P., "Wpływ metody zamrażania produktów spożywczych na ich cechy jakościowe".. Cukrzenie - polega na dodaniu cukru do konserwowanego produktu.. Utrwalanie środków żywnościowych metodami fizycznymi polega na stosowaniu w przetwórstwie wysokich i niskich temperatur, odwodnienia, solenia i cukrzenia.Do niekonwencjonalnych metod utrwalania żywności należą przede wszystkim metody fizyczne, w których do niszczenia drobnoustrojów wykorzystuje się: - Promieniowanie jonizujące: małe dawki tego promieniowania są wykorzystywane do zwiększenia trwałości niektórych płodów rolnych, zapobiegania chorobom pasożytniczym i zatruciomMetody fizyczne konserwacji jedzenia polegają na poddaniu produktów działaniu wysokich lub niskich temperatur, np. sterylizacja, pasteryzacja, mrożenie, lub pozbawienie produktów wody (suszenie, liofilizacja).. Wędzenie polega na poddaniu żywności działaniu dymu wędzarniczego którego temperatura wacha się od 16°C do 120°C.. Tą metodą utrwala się owoce.Metody chemiczne:-solenie-powoduje zmniejszenie ilości wody, zmianę smaku, zapachu oraz pH produktu.-peklowanie-solenie połączone z dostatkiem azotanem potasu KNO3, służy do utrwalania mięsa i jego przetworów.-marynowanie-dodawanie związków chemicznych, jak kwas octowy, mlekowy, winowy.-cukrzenie-metoda, w której wykorzystuje się cukier, ma ona zastosowanie do konserwowania owoców i przetworów owocowych.Fizyczne metody konserwacji żywności Fizyczne metody konserwacji żywności polegają na działaniu wysokich i niskich temperatur, odwodnieniu oraz wykorzystaniu substancji zwiększających ciśnienie osmotyczne (np. soli, cukru).2.Metody utrwalania żywności: a)fizyczne-polegają na wykorzystaniu zjawisk fizycznych takich jak działanie wysokiej bądź niskiej temperatury *pasteryzacja-odbywa się w temperaturze do 100 st. Celcjusza *sterylizacja-proces termiczny który odbywa się w temperaturze pow. 100 st. CelcjuszaMetody konserwacji żywności..

Metody fizyczne:----3.

Proces może trwać od kilku minut do nawet kilku tygodni oraz wybranego sposobu wędzenia oraz żywności.Polegają na wykorzystaniu zjawisk fizycznych lub stosowaniu substancji zwiększających ciśnienie osmotyczne, którymi często są składniki środków żywnościowych (sól, cukier).. Polegają na wykorzystaniu zjawisk fizycznych lub stosowaniu substancji zwiększających ciśnienie osmotyczne, którymi często są składniki środków żywnościowych (sól, cukier).. Chemiczne metody utrwalania żywności bazują na tzw. konserwantach żywności, które dodane do produktów .Mrożenie to najlepszy, ale i najdroższy sposób konserwowania żywności.. Zaletą tych metod jest łatwość ich przeprowadzenia, w ten sposób możemy utrwalać żywność w naszych domach.METODY FIZYCZNE Polegają na zniszczeniu bakterii i grzybów w produktach żywnościowych, poprzez zastosowanie wysokiej lub niskiej temperatury: Do metod tych zalicza się: Pasteryzację Pasteryzacja jest to ogrzewanie produktów w hermetycznie zamkniętychnaczyniach w temperaturze 70 -100o C. Napromienianie zatrzymuje procesy rozpadu żywności i .Pojęcie konserwacji żywności..

Metody fizyczne.

Ten straszny cukier wcale .opakowanie żywności należy także zaliczyć do metod Utrwalanie żywności można osiągnąć w różny sposób, wykorzystując metody: fizyczne, chemiczne i biotechnologiczne oraz kombinację tych metod.. Utrwalanie środków żywnościowych metodami fizycznymi polega na stosowaniuNajstarszymi metodami jest wędzenie i kiszenie - obecnie najczęściej stosu.. Chemiczne metody utrwalania żywności uznawane są za standard konserwacji żywności.Termiczna metoda utrwalania żywności.. Codziennie w kuchni stosuje się termiczną metodę utrwalania żywności.. Odpowiednie utrwalania żywności, a w szczególności hermetyczne zamykanie z zastąpieniem w opakowaniu powietrza innymi gazami .Sposoby utrwalania żywności.. PODZIAŁ METOD UTRWALANIA ŻYWNOŚCI.. 2.Konserwacja żywności - różne sposoby przetwarzania i przechowywania żywności, których celem jest wydłużenie jej trwałości i zapewnienie bezpieczeństwa jej spożycia.. Głównym czynnikiem powodującym psucie się żywności są mikroorganizmy, zabiegi konserwacyjne mają więc na celu uniemożliwienie im wzrostu i rozwoju w konserwowanym materiale i taką zmianę właściwości .Fizyczne sposoby konserwacji żywności Pasteryzacja - to ogrzewanie produktu do temperatury powyżej 60° C, ale poniżej 100° C. Najczęstszymi metodami chemicznymi są: marynowanie (ocet), peklowanie (sól), słodzenie, wędzenie, a także stosowanie substancji konserwujących.Chemiczne metody utrwalania żywności Marynowanie za pomocą octu - domowe metody konserwacji żywności..

Domowe metody konserwacji i sól jako podstawa kiszenia.

Metody biologiczne:-4.. Pożyczka pozabankowa pomoże nam wyposażyć kuchnię i wdrożyć zdrowe odżywianie.Konserwacja żywienia — metody utrwalania żywności Metody fizyczne - polegają na wykorzystaniu wysokich i niskich temperatur, odwodnienia, solenia i cukrzenia.. Metody chemiczne - polegają na dodaniu do żywności związków chemicznych, które hamują rozwój lub niszczą drobnoustroje.Utrwalanie żywności można osiągnąć w różny sposób, wykorzystując metody: fizyczne, chemiczne i biotechnologiczne oraz kombinację tych metod.. •temperatura •promieniowanie •usuwanie wody z produktów.. Pasteryzacja to sposób zapobiegania szybkiemu psuciu się produktów żywnościowych, głównie płynów, na skutek działania znajdujących się w nich drobnoustrojów.Jest jednym z najbardziej popularnych metod utrwalania żywności, głównie produktów mięsnych,ryb oraz serów.. Istnieje wiele metod utrwalania żywności, które mają na celu przedłużyć trwałość produktów i surowców.. Konserwanty - PROSZE O POMOC DAM 10 punktów i naj :) 1 Zobacz odpowiedź JA14782 JA14782 1.To sposoby przetwarzania i przechowywania produktow spożywczych w celu wydłużenia ich trwałości i przydatności do spożycia.. Do jednej z takich metod zaliczyć możemy suszenie i.Napromienianie żywności to technologia utrwalania produktów spożywczych, polegająca na poddawaniu ich działaniu energii jonizującej, która może mieć postać promieni gamma pochodzących z radioaktywnych izotopów - kobaltu 60 lub cezu 137, mechanicznie wytworzonych promieni X lub elektrycznie wytworzonej wiązki elektronów..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt