1 scharakteryzuj na podstawie fragmentów my i wy obóz starych i młodych

Pobierz

8.Samobójcza próba Wertera.. Język miłosnych wyznań dawniej i dziś.. Na kilka dni przed egzaminem postanowiliśmy przyjrzeć się tematom maturalnym, które pojawiały się w poprzednich latach.. "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta to powieść młodopolska obrazująca społeczność chłopską.. Dotyczyła przede wszystkim różnego stosunku do tradycji, religii, nauki, rozbieżnej oceny klas społecznych oraz funkcji literatury i sztuki.Analiza i interpretacja fragmentu artykułu "My i Wy" Aleksandra Świętochowskiego na podstawie pytań: 1.Wymień cechy i postawę: a)pokolenia młodych b)pokolenia starych a) Pokolenie młodych jest nieliczne, uwolnione z układów towarzyskich, czy też społecznych.. Widać to dobrze w postawie Poety, który wielokrotnie podkreśla, że jego serce i dusza rwą się do walki, do wielkich rzeczy, "a tu pospolitość skrzeczy".1) Przygotuj - na podstawie różnych źródeł wiedzy - informacje na temat Holocaustu.. Na pustkowiu trzy czarownice spotykają się, aby razem zaplanować swoje działania.. Ojcowie i synowie.. 3.Wieść o narzeczonym dziewczyny.. Nie ma w nich przekonania, że Polskę uda się wyzwolić.. Zwrócona na pole Szukała kogoś okiem, daleko, na dole; Ujrzała, zaśmiała się i klasnęła w dłonie,Opracowanie Akt 1-2 Akt 3-5 Int./Char.. Na podstawie podanych fragmentów oraz I tomu tej powieści postaram się scharakteryzować Jagnę.Na podstawie analizy języka narracji utworów (np. Marka Hłaski, Sławomira Mrożka, Mirona Białoszewskiego) scharakteryzuj funkcję języka potocznego w literaturze współczesnej..

Na czym polega wina Edypa?Scharakteryzuj Paska na podstawie .

Zgromadzili się tam hrabiowie, baronowie, książęta i bankierzy.. Mówi także o tym, że stara się, aby bezmyślnie kogoś nie wychwalać.W odróżnieniu od chłopów, inteligenci czują się bardzo słabi.. Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane, czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie.. "Cierpienia młodego Wertera" 1.Przyczyny wyjazdu Wertera na wieś.. 2) Wyjaśnij, dlaczego Niemcy postanowili wymordować cały naród żydowski.. 1 Zadanie.. Omów na podstawie wybranych utworów w literaturze dawnej i współczesnej.Agencja Wydawniczo-Reklamowa "Wprost" na podstawie art. 25 ust.. W obozie pod Forres król Dunkan, Malkolm, Donalbein i Lennox rozmawiają z rannym żołnierzem.. […] Twarzy nie było widać.. 4 Indywidualne.. 87% Los Bylicy a los starszych ludzi - "Chłopi" 84% Na podstawie I tomu Chłopów i całości filmu opisz relację pomiędzy rodzicami i dziećmi panujące w XIX w. wsi sporterowanej przez ReymontaZadanie maturalne: Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. 2010 ROK (11) Temat 1.. Zwróć uwagę, na czym polega różnica w zapisie i znaczeniu słów: Holocaust - holocaust..

Na podstawie mitu scharakteryzuj - Zadanie 1: Język polski 1.

Ten opowiada im o bitwie z Makdonwaldem .85% Na podstawie fragmentu I tomu "Chłopów" scharakteryzuj Bylicę, jego relacje z córkami i odpowiedz, co mówi los Bylicy o losie starych lipczan?. Przypadkiem oczy podniósł i tuż na parkanie Stała młoda dziewczyna.. Wycią-gnij wnioski z porównania obu opowieści.. (pojęcia,które powinny zostać wykorzystane: heros, Achilles, Hektor, Patroklos, Priam, epos homerycki, porównanie homeryckie, epitet stały, system wartości) 2.. Analizując i interpretując podane fragmenty "Lalki" B. Prusa oraz "Zbrodni i kary" F. Dostojewskiego, scharakteryzuj bohaterki oraz przedstawi stosunek innych ludzi do nich.. Stara się wybierać rozsądnie i dobrze opiekuje się Zosią, którą niewątpliwie kocha.. Już sam tytuł "My i Wy" sygnalizuje, że mamy do czynienia z dwoma odrębnymi środowiskami.1.Scharakteryzuj w odniesieniu do znanych ci fragmentu Iliady antyczny ideał wojownika.. Świętochowski, jako przedstawiciel pokolenia młodych - pozytywistów, polemizował i odpierał ataki pokolenia starych - romantyków (do których, w głównej mierze, tekst był skierowany).. Znany jest przede wszystkich z utworu "Pan Tadeusz", który uważany jest za polską epopeję narodową.Obóz arystokratów Obóz arystokratów chroni się w Okopach św. Trójcy, ostatniej twierdzy feudalizmu..

Syn marnotrawnyScharakteryzuj Jagnę, wykorzystując analizę podanych fragmentów oraz wnioski z tomu I "Chłopów" W.

Na podstawie załączonych tekstów - biblijnej przypowieści i fragmentów powieści Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Inny świat - scharakteryzuj bohaterów i ich wzajemne relacje.. 3 Indywidualne.. Kliknij tutaj, aby przejść na stronę główną serwisu odrabiamy.pl.. Oglądasz stare wydanie książki.. Pokolenie Kolumbów pochodzi od nazwy powieści Bratnego "Kolumbowie 20", która pokazała się w roku 1956.Aby znaleźć interesują Cię ściągę, prace czy też wypracowanie na temat: Na podstawie podanych fragmentiw dzumy scharakteryzuj.. AKT PIERWSZY SCENA PIERWSZA.. UWAGA!. "Do fraszek 1": Poeta wyznaje, że stara się, aby jego fraszki nikogo nie krytykowały i nie sprawiały komuś bólu i zmartwień.. Oprócz: Na podstawie podanych fragmentiw dzumy scharakteryzujNa podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. 5 Indywidualne.. Oprócz: Na podstawie fragmentu scharakteryzuj raskolnikowa i sonie.Onet: codzienne źródło informacji milionów Polaków - wiadomości z kraju i ze świata 24/7, pogoda, sport, biznes, moto, rozrywka.. 9.Wyjazd bohatera na placówkę dyplomatyczną.Przydatność 60% Na podstawie "Z głową na karabinie" i innych utworów Baczyńskiego scharakteryzuj sytuacje pokolenia kolumbów..

Sztuka wyrazu.Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.

Zapraszamy do naszych zbiorów zgromadzonych w działach: Ściągi gotowce wydrukowane, czy też Ebuda-cd - ściągi na płycie.. 7.Przyjaźń z Albertem.. Zosia, w porównaniu do .. Uważam jednak, że z racji młodego wieku, nie jest to aż .Temat 1.. 6.Przyjazd Alberta - narzeczonego Lotty.. "Proszę państwa do gazu" (T. Borowski) - hierarchia obozowa Ludzi przedstawionych w opowiadaniu Tadeusza Borowskiego można podzielić na 3 grupy: Niemców, osoby .Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Kobiety upadłe.. 1 pkt.. Otwarcie wypowiadają swoje uwagi, co czyni ich odważnymi, śmiałymi .. "My i Wy".. Pole leżało "dobrze" - z lewa cygański z jego wałęsającą się dzieciarnią, kobietami siedzącymi po ustępach i ślicznymi, wysztyftowanymi na ostatnią nitkę flegerkami, z tyłu - drut, za nim rampa z szerokimi torami kolei, wciąż zapełniona wagonami, a za rampą obóz kobiecy.Hierarchia obozowa - Opowiadania Borowskiego Hierarchia obozowa w Opowiadaniach Tadeusza Borowskiego: Pożegnanie z Marią, Bitwa pod Grunwaldem, U nas w Auschwitzu, Proszę państwa do gazu, Dzień na Harmenzach.. 4.Częste wizyty w domu Lotty.. 5.Miłość i cierpienia Wertera.. Na co stawiacie?. Wykorzystaj znajomość obu utworów.. Umawiają się na spotkanie.. (12) Temat 2.Matura z polskiego zawsze budzi największe emocje.. 2 Indywidualne.. Ideologiczna dyskusja, nazwana sporem "starej" i "młodej" prasy zapisała się w dziejach literatury według Tadeusza Bujnickiego i Henryka Markiewicza jako jedno z najgłośniejszych wydarzeń dziennikarskich lat siedemdziesiątych XIX wieku.. W obozie tym, szukającym rozpaczliwie ratunku nawet za cenę własnego poniżenia, jedynym człowiekiem honoru okazał się hrabia Henryk.Na podstawie podanych fragmentów poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz scharakteryzuj i porównaj postacie Zosi i Telimeny.. Był to manifest programowy.. ale przy tym, nie jest osobą złą.. 3) Omów, czym było getto, a czym obóz koncentracyjny.Najpierw budowaliśmy na pustym polu, leżącym za barakami szpitala, boisko do piłki nożnej.. 2.Poznanie Lotty i oczarowanie nią.. Na podstawie podanych fragmentów komedii Moliera Świętoszek scharakteryzuj głównego bohatera oraz omów postawy Orgona, Kleanta i Elmiry wobec tytułowej postaci..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt